Niepłodność jest problemem złożonym, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wśród najczęstszych jej przyczyn są m.in. zaburzenia hormonalne, endometrioza, niska jakość nasienia, niska rezerwa jajnikowa, wady anatomiczne lub niedrożność jajowodów. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.
Wskazania do wykonania zabiegu in vitro:
- niepłodność idiopatyczna,
- endometrioza,
- zaburzenia jajeczkowania,
- niska jakość nasienia, nieprawidłowe parametry,
- wady anatomiczne,
- problemy hormonalne,
- zaburzenia owulacji,
- niedrożność jajowodów.
Niepłodność idiopatyczna
Kłopoty z płodnością ma co szósta para w wieku rozrodczym w Polsce. Może być wynikiem różnych czynników, ale zdarza się też, że podczas diagnostyki lekarze nie stwierdzają nieprawidłowości. Brak rozpoznanej przyczyny problemów z zajściem w ciążę nazywa się niepłodnością idiopatyczną. Co więcej, mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Stwierdza się ją, jeśli kobieta mimo regularnego współżycia i niestosowania antykoncepcji w ciągu roku, nie może zajść w ciążę.
Niepłodność niewyjaśniona (nieokreślona) dotyczy nawet 20-30 proc. par, które bezskutecznie starają się o dziecko.
Endometrioza (wędrująca śluzówka macicy)
Ten poważny problem dotyka wiele kobiet i mówi się o nim coraz głośniej i więcej. Endometrioza charakteryzuje się bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji.
Może występować również niezależnie od fazy cyklu. Często ból jest tak uciążliwy, że dezorganizuje funkcjonowanie kobiety.
Miesiączki są bardzo bolesne, długie oraz obfite. Wiele kobiet odczuwa też ból w trakcie stosunku seksualnego, mogą też występować sporadyczne plamienia międzymiesiączkowe oraz śladowe ilości krwi w kale i moczu. Podłożem endometriozy jest rozrost błony śluzowej macicy poza jamę macicy. W efekcie stanu zapalnego mogą powstawać guzki i zrosty.
Endometrium to błona śluzowa wyściełająca od środka macicę. Co miesiąc błona śluzowa się rozrasta, by móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, błona śluzowa złuszcza się w trakcie miesiączki i rozpoczyna się kolejny cykl.
Niedrożność jajowodów
Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności w Polsce. Dotyka nawet co czwartą kobietę starającą się o dziecko. Zwykle jest ona wykrywana w trakcie badań diagnostycznych przez ginekologa, jeśli pacjentka zgłosi, że ma trudności z zajściem w ciążę. Schorzenie może być całościowe lub dotyczyć dowolnego odcinka jajowodów, czyli być częściowe, czasowe lub stałe. Co więcej, niedrożność jajowodów może być jednostronna lub obustronna.
By kobieta mogła zajść w ciążę, musi mieć co najmniej jeden drożny jajowód, jeśli dwa są niedrożne, zajście w ciążę nie jest możliwe.
W takiej sytuacji najbardziej skutecznym leczeniem niepłodności jest przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego. Wtedy funkcję jajowodów przyjmuje embriolog stwarzający odpowiednie warunki do zapłodnienia. In vitro oferuje w takich przypadkach lepsze rezultaty u kobiet poniżej 35. roku życia.
Niska jakość nasienia
Gdy badanie nasienia wykazuje nieprawidłowości, mężczyźni chcą wiedzieć, czym jest to spowodowane. Przyczyny mogą być różne, mogą to być m.in. przebyte choroby, czynniki środowiskowe, urazy, styl życia i zła dieta, kontakt z niezdrowymi środkami chemicznymi czy przegrzewanie jąder. Czy da się zwiększyć ruchliwość plemników? Nie jest to łatwe, ale zastosowanie kilku wskazówek może pomóc. Zalecenia lekarza to m.in. zmiana nawyków żywieniowych i sposobu życia.
Myśląc o dziecku, należy też zawalczyć z nadwagą i otyłością oraz stresem, a także zadbać o regularną aktywność fizyczną. Utrzymanie ciała w dobrej kondycji korzystnie wpływa na organizm, również na jakość nasienia, a także stabilizuje gospodarkę hormonalną, która pełni ważną rolę w przypadku płodności.