Witamina D pełni ważną rolę dla naszego organizmu, a jej odpowiedni poziom przesądza o tym, czy jesteśmy zdrowi i dobrze się czujemy. Dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na jej ilość w naszym ciele i co może nam grozić w sytuacji niedoboru? Jak radzić sobie z niedostatecznie dużą ilością witaminy D?

1. Dlaczego potrzebujemy witaminy D?
2. Po czym poznać niedobór witaminy D?
3. Jak uzupełnić braki witaminy D?
W tym artykule
Dlaczego potrzebujemy witaminy D?
Witamina D zalicza się do grupy rozpuszczalnej w tłuszczach, a jej obecność w odpowiedniej ilości jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu. Z jej pomocą jesteśmy w stanie lepiej wchłaniać fosfor i wapń, co pozwala na utrzymanie kości w odpowiedniej kondycji, a w wieku dziecięcym wspomaga ich wzrost. Ponadto ma również korzystny wpływ na pracę serca, wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i ma istotne znaczenie w zapobieganiu alergiom. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą stanowić poważny problem, w związku z czym warto badać sobie jej poziom przy okazji rokrocznych podstawowych badań diagnostycznych.
Po czym poznać niedobór witaminy D?
O niedobór witaminy D niestety bardzo łatwo na naszej szerokości geograficznej. Organizm człowieka pozyskuje ją głównie poprzez przebywanie na słońcu, a w Polsce nie mamy go wcale tak dużo w skali roku. Poza tym znajdziemy ją także w tłustych rybach, żółtym serze, maśle i żółtkach jajek, jednak jedynie w posiłkach nie jesteśmy w stanie przyswoić odpowiedniej ilości. Objawami niedoboru są między innymi bóle kości i mięśni, bezsenność, tendencja do szybkiego męczenia się, a także problem z apetytem i niechęć do jedzenia. Możemy spotkać się również z problemami z zębami, spadkiem odporności oraz ogólnym osłabieniem.
Jak uzupełnić braki witaminy D?
Przede wszystkim warto mieć na względzie to, że najlepszą formą pozyskiwania witaminy D jest ta naturalna – poprzez przebywanie na słońcu lub spożywanie produktów, które ją zawierają. Jeżeli jednak jest to zbyt mało, możemy wspomagać się suplementami w postaci witaminy D3. Jest to odmiana pochodzenia zwierzęcego, a ponieważ naturalnie rozpuszcza się w tłuszczach, najlepiej jest suplementować się przy okazji spożywania posiłku zawierającego tłuszcze. Poza tym musimy również pamiętać, że do prawidłowego przyjęcia witaminy D przez organizm potrzebna jest jeszcze witamina K2 – warto mieć to na uwadze przy okazji wybierania tabletek lub kapsułek. Więcej na temat zdrowego odżywiania i dbania o swój organizm przeczytasz na stronie zdrowie.sfd.pl.
Materiał zewnętrzny (LH). fot.: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license